A gazdasági kamarákról szóló törvény szerint a gazdálkodó szervezeteknek minden év március 31-ig kell megfizetni a kamarai hozzájárulást. A kamarai hozzájárulás összege évente 5.000 Ft.
Érdemes tudni, hogy abban az évben, amikor a vállalkozás akár egy napot is működik, a hozzájárulási díjat fizetni kell, méltányosságból sem lehet annak megfizetésétől eltekinteni.
2022-től a kamarai hozzájárulást a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 12100011-10639683 számú, Gránit Banknál vezetett bankszámlájára legyen szíves elutalni. A közlemény rovatba, kérjük, mindenképpen tüntesse fel a vállalkozása adószámát!
Csekket nem tudunk biztosítani a vállalkozások részére. A kamarai hozzájárulás befizetése a fent jelzett módon történhet.
A hozzájárulásról számla nem készül, az a banki bizonylat, illetve befizetési pénztárbizonylat alapján költségként elszámolható.
A gazdálkodó szervezet nyilvántartásba vételéről az MKIK igazolást állít ki, melyet ügyfélkapunk keresztül küld meg a vállalkozónak.
A vállalkozást a székhelye szerint illetékes területi kamaránál szükséges regisztrálni.
Kérjük, olvassa el a nyilvántartásba vétel kezdeményezéséről szóló tájékoztatónkat.
Az 1999. évi CXXI. törvény értelmében az az egyéni vállalkozó, aki vállalkozási tevékenységét a naptári év teljes időszakában szünetelteti, és ezt a nyilvántartását vezető területi gazdasági kamarának bejelenti nem köteles kamarai hozzájárulást fizetni.
Ha az egyéni vállalkozó tárgyév január 1. napján már szüneteltette a tevékenységét, akkor fizetési kötelezettsége majd a tevékenység újbóli megkezdését követő 5 napon belül keletkezik.
Ha tárgyév január 2. és december 31. között kezdi meg a szüneteltetést, akkor a tárgyévre vonatkozóan fennáll a nyilvántartásba vételi és fizetési kötelezettsége, viszont legközelebb abban az évben kell majd kamarai hozzájárulást megfizetnie, amikor a tevékenységét újból megkezdi.
A tárgyévi kamarai hozzájárulás megfizetésének kötelezettségét nem érinti, ha a gazdálkodó szervezet év közben megszűnik. Amennyiben az adott évben a vállalkozás akár egy napot is működik, a hozzájárulási díjat fizetni kell, méltányosságból sem lehet annak megfizetésétől eltekinteni.
A gazdálkodó szervezetek kamarai nyilvántartásba vételéről és az ehhez kapcsolódó évi 5.000 Ft összegű kamarai hozzájárulás megfizetéséről a gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvény rendelkezik.
Minden év március 31. a kamarai hozzájárulás befizetése tekintetében a határidő. E kötelezettséget minden vállalkozásnak külön felszólítás nélkül, a törvény erejénél fogva kell teljesítenie. A kamara erről a fizetési kötelezettségről nem küld külön számlát.
Az önkéntes kamarai tagoknak is eleget kell tenniük e kötelezettségnek, hiszen a fent említett jogszabály minden, nem agrárgazdasági tevékenységet folytató vállalkozásra érvényes. Az önkéntes kamarai tagok II. félévi tagdíjából azonban a kamara a határidőre befizetett 5.000 Ft összeget jóváírja, vagyis a II. félévi tagdíjszámlát ezen összeggel csökkentve állítja ki.
A kereskedelmi és iparkamarai tagság továbbra is önkéntes maradt, így a regisztrált vállalkozások nyilvántartásba vételükkel nem válnak automatikusan kamarai taggá.
Az egyéni vállalkozókra vonatkozó 2009. évi CXV. tv tartalmaz kivételeket, ezek:
Így a fenti tevékenységekre nem vonatkozik a kötelezettség.
Azoknak a gazdálkodó szervezeteknek kell regisztrálniuk, akik a cégnyilvántartásban, vagy az egyéni vállalkozói nyilvántartásban vannak nyilvántartva. Azoknak sem kell regisztrálnia, akiket bíróság vesz nyilvántartásba. Így nem vonatkozik a regisztrációs kötelezettség az alábbi szervezetekre:
Nonprofit társas vállalkozásokra azonban vonatkozik a nyilvántartásba vételi, és kamarai hozzájárulás fizetési kötelezettség!
Főszabály szerint igen.
A szakmai kamarai tagságtól teljesen független a gazdálkodó szervezetek kötelező regisztrációja, így a szakmai kamarák tagjaira is vonatkozik a nyilvántartásba vételi kötelezettség.
A hivatásrendi kamarákban a tagok természetes személyként, a kereskedelmi és iparkamaránál vállalkozásként vannak jelen. A hivatásrendi kamarák szakmák mentén szerveződnek, a szakmai tudás meglétét ellenőrzik. Ezzel szemben a gazdasági szereplők különféle vállalkozási formában vesznek részt a gazdaság munkájában, így válnak regisztráció kötelessé a kereskedelmi és iparkamaránál.
A végelszámolási eljárás egy olyan nem peres eljárás, amelynek célja az olyan gazdasági társaságok jogutód nélküli megszüntetése, amelyek nem fizetésképtelenek, kötelezettségeiket a végelszámolási eljárás befejezésig teljesíteni tudják.
A végelszámolási eljárás lényege, hogy a társaság úgy kerüljön törlésre a cégnyilvántartásból, hogy kötelezettségeit maradéktalanul rendezte, így a végelszámolási eljárás tárgya a társaság vagyona, amellyel a végelszámolás kezdő időpontjában rendelkezik illetve az a vagyon, amelyet a végelszámolási eljárás során szerez.
A gazdasági kamarákról szóló törvény szerint a gazdálkodó szervezeteknek minden év március 31-ig kell megfizetni a kamarai hozzájárulást. Ez vonatkozik minden olyan egyéni és társas vállalkozásra, aki adott évben akár csak egy napot is működött.
A végelszámolási eljárás esetén az eljárás alatt ezek a vállalkozások is működőnek tekintendők a folyamat befejezéséig.
A gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. tv. 8/A. § (5):
„(5) Amennyiben a területi gazdasági kamara azt állapítja meg, hogy a gazdálkodó szervezet az e törvény szerinti kamarai nyilvántartásban nem szerepel, felszólítja, hogy e kötelezettségének tizenöt munkanapon belül tegyen eleget. A felszólítás eredménytelensége esetén a gazdálkodó szervezetet a főtevékenysége szerint illetékes területi gazdasági kamara a kamarai nyilvántartásba bejegyzi és intézkedik a kamarai hozzájárulás összegének behajtása iránt.”
továbbá a hivatkozott törvény 34/A. § (5):
„(5) A meg nem fizetett kamarai hozzájárulás köztartozás, amelyet az állami adóhatóság adók módjára hajt be. A kamarai hozzájárulás behajtása érdekében a gazdasági kamara akkor is megkeresheti az állami adóhatóságot, ha a tartozás a 10 000 forintot nem haladja meg, de eléri az 5 000 forintot.”
A gazdálkodó szervezetek fizetési kötelezettsége független a bevétel mértéktől, így bevétellel nem rendelkezők számára is kötelező a nyilvántartásba vétel kezdeményezése, a kamarai hozzájárulás megfizetése.
(Nem szünetelteti a vállalkozását, viszont ahhoz, hogy kaphassa a GYED-et és egyéb kapcsolódó juttatásokat, nem végezheti vállalkozói tevékenységét.)
Az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara állásfoglalása szerint, a GYED időszaka nem mentesít a regisztrációs kötelezettség alól, mivel ekkor is lenne lehetőség az egyéni vállalkozás szüneteltetésére. Ha esetleg azért nem szüneteltetné, mert ott alkalmazottak vannak, stb., akkor pedig még nyilvánvalóbb a regisztrációs kötelezettség.
Igen, amennyiben a vállalkozás a tárgyévben csak rövid ideig is, de működött, a kamarai hozzájárulás mértéke ebben az esetben is 5.000 Ft. A kamarai törvény nem ad lehetőséget időarányosításra.
A regisztrációs kötelezettség akkor teljesül, amikor a kitöltött, és cégszerűen aláírt adatlap, valamint a kamarai hozzájárulás összege is megérkezik a kamaránkhoz. Amennyiben nem érkezik meg kamaránk részére a kinyomtatott, és cégszerűen aláírt adatlap, addig nem tudjuk az igazolást elkészíteni, illetve a vállalkozás nem jelenik meg a nyilvános kereső felületen sem.
A kamara a törvényben meghatározott szolgáltatásokat (tanácsadás gazdasági-, pénzügyi-, adózási és hitelhez jutási kérdésekben; üzleti partnerkeresés és pályázatfigyelés) térítésmentesen nyújtja a regisztrált vállalkozások számára.
Szolgáltatásainkról tájékozódhat munkatársainktól, illetve a www.vmkik.hu oldalon. Várunk mindenkit a kamarában! Vegyen részt a programjainkon, használja ki a kamara nyújtotta lehetőségeket!
2024. Minden jog fenntartva.
A honlap fejlesztése a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával valósult meg. Támogatói okirat: VF/44/5/2023’.